English French German Polish Portuguese Russian Spanish
Email Drukuj

Ilu z Was marzy o bezwizowym wjeździe do USA, Australii, czy możliwości udziału w wyborach parlamentarnych na Wyspach? Polacy, którzy pracują, prowadzą własną firmę, pobierają państwową rentę, bądź uczą się w UK od 2004 roku, mogą ubiegać się o paszport brytyjski już teraz!


Będę aplikować!

 

Polacy przebywający na Wyspach od 2004 roku, już teraz mogą składać wniosek o przyznanie obywatelstwa brytyjskiego. Jeśli pracujesz, jesteś przedsiębiorcą, emerytem, studentem, bądź utrzymujesz się z własnych funduszy w UK, możesz złożyć w Agencji Ochrony Granic Zjednoczonego Królestwa (UK Border Agency) wniosek wraz z odpowiednią dokumentacją, o nadanie brytyjskiego obywatelstwa poprzez naturalizację. Polacy, którzy aplikują o paszport brytyjski nie muszą się zrzekać obywatelstwa polskiego. –Będę aplikować. To naprawdę dobra okazja, żeby uzyskać podwójne obywatelstwo. Zawsze chciałam pojechać do Stanów, a paszport polski dawał mi minimalną możliwość takiego wyjazdu. Dotychczas nie mogłam brać udziału w wyborach powszechnych, a z brytyjskim paszportem będę mogła wziąć udział w kolejnych -mówi Beata, mieszkająca w UK od września 2004 roku. Beata nie złożyła jeszcze wniosku, bo taki będzie tylko rozpatrzony, jeśli upłynie dokładnie 6 lat od podjęcia legalnej pracy  na Wyspach. Beata rozpoczęła pracę w UK 17 września 2004 r. i Home Office rozpatrzy jej aplikację tylko pod warunkiem, że otrzyma ją 17 września, bądź później.

 

Life in the UK

 

O obywatelstwo Królestwa Zjednoczonego mogą ubiegać się ci Polacy, którzy ukończyli 18 lat, są zdrowi psychicznie i zamierzają żyć w UK. Należy też udowodnić dobrą znajomość języka angielskiego oraz brytyjskiej historii i kultury, zdając egzamin „Life in the UK”. Na Wyspach istnieje wiele szkół, ośrodków, które organizują kursy przygotowywawcze do testu. Jeśli przez ostatnie 6 lat aplikant przebywał dłużej niż 6 miesięcy poza granicami Zjednoczonego Królestwa, jeśli złamał przepisy imigracyjne, bądź prawomocnym wyrokiem sądowym został skazany za przestępstwo kryminalne, aplikacja będzie odrzucona.


Wymagana dokumentacja

 

Do wniosku o nadanie brytyjskiego obywatelstwa należy dołączyć P60, które otrzymujemy na koniec każdego roku podatkowego. W przypadku przedsiębiorcy, osoby samozatrudnionej wymagane jest zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające płatność podatków. Osoby uczące powinny dostarczyć pisemne oświadczenie  publicznej lub prywatnej placówki edukacyjnej, potwierdzające datę rozpoczęcia nauki oraz dowód, potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne studenta i jego rodziny. Podobny dowód jest wymagany od osób utrzymujących się z własnych środków, tzw. self-sufficient person, które dodatkowo muszą potwierdzić pochodzenie i wysokość posiadanych środków finansowych. Z kolei rencisci są zobowiązani dostarczyć zaświadczenie potwierdzające pobieranie emerytury państwowej, tzw. State Pension. Do aplikacji należy dołączyć dowód tożsamości: paszport, dowód osobisty, akt urodzenia, bądź  Worker Registration Scheme. Wysyłając aplikację, nie zapomnijcie też o certyfikacie „Life in the UK”.


Obywatelstwo brytyjskie to szereg praktycznych korzyści

 

Chociaż wypełnienie takiej aplikacji może okazać się uciążliwe i czasochłonne, jednakże warto aplikować. Obywatelstwo brytyjskie daje nam prawo głosowania i kandydowania w wyborach parlamentarnych w UK, otrzymujemy prawo bezwizowego wjazdu do USA, Australii i innych krajów, gdzie od obywateli Polski wymagane są wizy. Jesteśmy też objęci opieką konsula brytyjskiego w czasie naszego pobytu za granicą. Ale obywatelstwo, to też inne praktyczne korzyści. Kariera w wojsku, w policji bez paszportu brytyjskiego jest praktycznie niemożliwa na Wyspach. Dzięki obywatelstwu brytyjskiemu w oczach banków stajemy się wiarygodnymi kredytobiorcami, posiadamy też takie same prawo do świadczen socjalnych, co inni obywatele. Ci Polacy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą wiedzą jak trudno wzbudzić zaufanie wśród brytyjskich przedsiębiorców, jeśli ci mają do czynienia z cudzoziemcami. Obywatelstwo pozwala im uwierzyć, że jesteśmy wiarygodnymi partnerami handlowymi.

Aplikacje o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa rozpatrywane są w przeciągu pół roku, a Home Office ma prawo w każdej chwili zażądać od nas dodatkowej dokumentacji. Przy składaniu wniosku wymagana jest opłata w wysokości £735.

 

Więcej informacji znajdziecie na

www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/

 

Autor: Maria Budacz

 

 

REKLAMA

Jak dzwonić z telefonu komórkowego do Polski?

1. Wyślij sms o treści ‘FB‘ na numer 83006. Koszt sms to £3. W zamian dostajesz £3 kredytu na rozmowy międzynarodowe. Aby doładować konto o £5 wyślij sms o tej samej treści ‘FB‘ na numer 80550.

2. Następnie dzwoń poprzez wykręcenie najpierw numeru 0207 124 6666 lub 0800 594 6666. Posłuchaj powitania i wykręć polski numer np. 0048 71…

Tip: Za £3 dostajesz 300min na rozmowy do Polski. Minuty Ci schodzą z darmowych minut! Darmowe wieczory też się wliczają. To naprawde jest tanio. Najlepiej doładować jest za £5 funtów wtedy dostajesz więcej minut i oszczędzasz na wysłaniu sms-a.

 

     

Zmieniony ( Niedziela, 18. Listopad 2012 18:06 )  
Komentarze (12)
12 Wtorek, 11. Luty 2014 13:28
tomo
jak to wygląda z pracą legalną stałą w australi,kanadzie,usa ?
czy paszport bryt. to załatwia?
z tego co ja wiem to nawet urodzeni anglicy nie mogą sobie od tak pracować w aus. też potrzebują wiz ....
11 Niedziela, 15. Grudzień 2013 01:52
tomas
ej a jak jest z wyjazdem do stanow jak ma sie juz obywatelstwo angielskie to mozna na stale jechac do stanow ??? a jesli nie to co trzeba zalatwiac i jak to zrobic zeby sie dostac jakos do niu jorka ?
10 Środa, 26. Czerwiec 2013 16:36
Hello
Polacy chcą brytyjski paszport. Na pewno w UK jest łatwiej otrzymać brytyjskie obywatelstwo niż w Polsce polskie. W Polsce też są imigranci, traktują Polskę jako "ziemię obiecaną" a o polskie obywatelstwo tylko można sobie pomarzyć. Znam dużo POLSKICH dzieci z wietnamskiego pochodzenia i sami mi mówią że nawet jeśli mówią płynnie po polsku, uczęszczają się do polskich szkół, pracują w Polsce to i tak o obywatelstwo Polskie nie jest im łatwo. Szkoda bo to bardzo niesprawiedliwe jak Polak mieszka w Anglii 6 lat dostanie UK passport a urodzony w Polsce "cudzoziemiec", dobrze asymilowany musi czekać lata żeby stać się Polakiem na papierze. Im nawet nie obchodzi czy potrzebują wizy do USA czy nie!
Wtorek, 11. Luty 2014 13:17
ty
na obywatelstwo trzeba sobie zasłużyć
poza tym czarni i żółci nie powinni dostawać obywatelstwa polskiego
potem będzie jak w usa czy uk, że biali sie boją chodzic po ulicach w niektórych dzielnicach
a prawo i tak chroni kolorowych
9 Czwartek, 06. Grudzień 2012 13:55
Lucyna
Jezeli kiedykolwiek staralisciesie o wize do USA i wam odmowiono ,to i angielski paszport wam nie pomoze. Sama mam brytyjskie obywatelstwo ale teraz przed wyjazdem do USA trzeba zrobic ,,ESTA" przed podroza i automat odrzuca osoby , ktorym odmowiono wczesniej wizy. Trzeba sie starac o wize w Ambasadzie Amerykanskiej o wize nieimigracyjna - niestety , koniec bajki..............
Niedziela, 09. Luty 2014 18:50
ED
A kiedy Ci odmowili ta wize do USA? Moj chlopak dostal brytyjski paszport w 2013 a wize do USA mu odmowili w 2003 w Polsce. Planujemy wyjechac na wakacje do stanow w tym roku i teraz sie obawiam ze ESTA odrzuci jego aplikacje na podstawie tego co napisalas?
Wtorek, 04. Czerwiec 2013 19:52
KK
Niestety potwierdzam....
8 Czwartek, 24. Maj 2012 22:39
Ilona
Znacie jakies polecane sklepy w okolicy Radomia szukam poledwicy wieprzowej
aha
Wtorek, 11. Luty 2014 13:18
ty
weź mi do buzi
7 Wtorek, 10. Styczeń 2012 14:04
Legally blonde
przedawnione informacje - aplikacja kosztuje 835 funtow
6 Środa, 11. Maj 2011 10:29
dan
a teraz od przedsiebiorcy o polskobrzmiacym nazwisku żada się paszportu, zeby udowodnil jaki jest warty zaufania? co za pierdoly tu wypisuja. Otrzymam paszport i wloze go sobie za szybe samochodu albo nakleje na czolo, zeby czasem w banku nie przeoczyli tego. Jakis anglofil to pisal. Tak naprawde to paszport nie daje nic konkretnego poza paroma nieznaczacymi pierdolami.
5 Sobota, 06. Listopad 2010 09:55
daria
Moj maz ma angielski paszport i automatycznie dostaje zona i dziecko tak jest napisane w formie.Powiem wam ze nauki mial duuuzo moj maz troche z tym zamieszania jest.
4 Piątek, 29. Październik 2010 11:00
heheh
na miejscu Brytyjczykow to bym troche zirytowal, ze chcemy ich paszport, tylko dlatego, ze naleza sie nam przywileje, ale z drugiej strony trudno oczekiwac od imigrantow, ze pokochaja kraj, ktory ich adoptowal, bo jednak nostalgia pozostaje
3 Niedziela, 08. Sierpień 2010 15:46
piotrek 25
nie kradne, nie oszukuje, pracuje l;egalnie, place podatki, jestemn kulturalny, anglicy mnie lubia wiec chyba jestem dobrym kandydatem. marzy mi sie Nowa Zelandia i Australia po przekroczeniu 30 stki. pozdrawiam wszystkich z podobnej sytuiacji
2 Niedziela, 25. Lipiec 2010 10:47
demeter
tak wszystko by bylo dobrze gdyby nie ten egzamin z jezyka, bo reszta to zazwyczaj my polacy jestesmy przyzwyczajeni do skladania pliku dokumentow, znamy historie anglli czasami lepiej od rdzennej ludnosci, tylko ten jezyk jest zazwyczaj najwieksza przeszkoda, ale warto sprobowac
Wtorek, 03. Sierpień 2010 20:50
Janek
Nie musisz się obawiać tego egzaminu, naprawde nic takiego skomplikowanego, mam to juz za sobą, kłopotem był tylko wydatek tych paru setek funtów za aplikacje i tyle. Ksiazek w internecie jest duzo na temat egzaminu, ja znalazlem ksiazke z tej strony http://obywatelstwo.org.uk/ masz tam przygotowanie do testu, pyutania, ale nawet na stronach rzadowych dotyczacych obywatelstwa tez znajdziesz ksiazki na ten temat, jedynie co to nie przetlumaczone
1 Poniedziałek, 19. Lipiec 2010 13:31
"''''''
kiedy nastąpi taki moment, kiedy świat zamieni się w jedną wioskę (w dosłownym znaczeniu), kiedy taka rzecz jak paszport, obywatelstwo nie będzie powodem do lepszego, czy gorszego traktowania, kiedy nastąpi moment, że wszyscy będziemy równi, bez względu na pochodzenie...
Wtorek, 11. Luty 2014 13:25
ttt
obywatelstwa pewnie będą z czasem kiedyś zniesione
ale równi nie będziemy nigdy
kolorowi są stawiani powyżej białych
czarny dumny że czarny? to ok
biały dumny że biały? rasista!
polecam pooglądać na youtube i poczytać w sieci o bezkarnych atakach na białych ludzi
biali założyli sobie pętlę na szyję i niebawem zawisną
Czwartek, 29. Listopad 2012 11:20
Dawid
http://www.youtube.com/watch?v=Tlb7b3-xzbw

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Temat:
Komentarz:

Rozmowy do Polski , internet w UK, studia w UK, rozrywka w UK, polskie imprezy, kariera w Anglii, prowadzenie dzialalnosci, polacy w UK, podatki w Anglii, praca w UK, mieszkania w UK, wydarzenia w Anglii, motoryzacja w UK, prawo w Anglii, zdrowie w UK, ogloszenia w UK, uslugi w UK, nauka angielskiego w Anglii, polacy w UK, porównanie kont w Wielkiej Brytanii, przelewy w Anglii, dostawcy internetu na wyspach, finanse w UK